2024. július 14., vasárnap

Buhlbach

 Üveggyár

Buhlbach

2024. július 7.

2024 nyarán Németországban jártunk Timivel, akkor látogattuk meg Buhlbach-ban az üveggyárat.

Buhlbach tulajdonképpen Obertal része, hírnevét főleg annak köszönheti, hogy itt működött a 17-18. században a Fekete-erdő legnagyobb és legjelentősebb üveggyára. Itt fejlesztették ki azt a különleges pezsgősüveget, ami az alján lévő bemélyedésnek köszönhetően elbírta az üvegben létrejövő nyomást. Egykor évente 2 millió szájjal kifújt üveget importáltak innen a világ minden részébe, még  Szentpétervárra, a cár udvarába is.


Mivel még nem volt fél három, először a kinti látnivalókat néztük meg. Tablók mutatták a már lebontott és a még álló épületek helyét és egykori funkcióját. 

A gyár kerítése

Az "üveg-emberke" kertje

Az üveggyár központi épülete

A másik kiállítóterem

A főépület előtt színes üvegtörmeléket láttunk. Ezen a helyen állt egykor az a ház, ahol az üvegcserepet szétválogatták és megmosták, hogy aztán felhasználják az üveggyártás során. (Recycling 250 évvel ezelőtt!)
Színes üvegcserép


A gyár területe

Miután kint körülnéztünk, bementünk a központi épületbe, megvettük a jegyet és megvártuk az idegenvezetőt. 
Először az előtérben lévő makettet néztük meg, méghozzá működés közben! Azt mutatta meg, hogyan hozták le a tutajosok a kivágott óriási fákat a hegyekből, a felduzzasztott patak erejének segítségével. Először is fent építettek egy kis duzzasztógátat, majd a megfelelő időpontban felhúzták a gátat, a víz sodra pedig levitte a fatörzseket a völgybe. Hogy a kanyarokban el ne akadjanak, rudakkal igazgatták őket a partról (ezt most hurkapálcák helyettesítették, amelyekkel a csoportban lévő gyerekek igazgathatták a "fatörzseket"). Ahol a patak elérte a megfelelő szélességet, tutajokat kötöztek a fatörzsekből, és ezeken a (sokszor több száz méter hosszú) tutajokon vitték le a fát, sokszor egészen Hollandiáig.

A makett


A duzzasztógát

A patak


A gyár egykori épületei

A fatörzsekből kötözött tutaj

Ezután felmentünk az emeletre, ahol tablók mutatták be a gyár történetét, a tulajdonosok családját, az itt élő emberek mindennapi életét. Az idegenvezető részletesen mesélt minderről, sok sztorit, érdekességet megtudtunk tőle. (Bár, néha kicsit túl részletesen mesélt egy-egy részletről, féltünk, hogy zárásig nem fogunk végezni.)

Lámpabúra üvegből


Erdei üveggyártás a középkorban

1200 és 1600 között számos ilyen üveggyártó hely működött a környéken. Főleg patakok mellett telepedtek meg, hiszen a fa és a víz nélkülözhetetlen volt az üveggyártás során. A víz hajtotta a kőzetet porrá őrlő malmot, a fa fűtötte a kemencét, de felhasználták a hamut is, ami a homokhoz és az üvegtörmelékhez keverve 1500-ról 1100 fokra csökkentette a keverék olvadáspontját. 1 kg üveg előállításához 250 kg fára volt szükség. Amikor egy kb. 1 km sugarú körben kivágták a fákat, arrébb költöztek.

Üvegtárgyak

Hamuégetés 1721-ben, Buhlbach-ban

Két mitteltal-i földműves kapta meg a jogot 1721-ben, hogy hamut égessen Buhlbach-ban. Álló, de már halott fákat, illetve egymásra halmozott fahasábokat gyújtottak meg, 

1726-1756

A württembergi hercegeknek sok pénzre volt szükségük (sokba került a paloták építése Stuttgartban), mivel az adókból befolyt összeg ezt már nem fedezte (Württemberg teljes lakossága alig 600.000 fő volt), ezért a Fekete-erdő északi részén lévő birtokaikat akarták hasznosítani. A helyi erdőőr azonban sokáig megakadályozta ezt, ő kiabálja a tabló jobb alsó részén, hogy "Niemals!" vagyis "Soha!' 

1758 
A buhlbach-i üveggyár megalapítása

1769-1789
Israel Öchsle újra feltalálja a rézrubin üveget, a fia, Ferdinand pedig a fokolót (ha jól tudom, ezt így hívják magyarul), emiatt a bor cukortartalmát Öchsle-fokban mérik

Balra rézrubintüveg, balra a fokoló

1775
A terület hűbérbirtokba adása

1788
Klumpp megveszi az üveggyárat, Böhringer lesz az üzletvezető

1796-1860
Az üveggyár három konkurense

1797
Napóleon katonái megtámadják az üveggyárat

Zöld üvegek

1800
Caroline Wilhelmine Klumpp és Johann Georg Böhringer esküvője

Az esküvővel a gyár a Böhringer-család tulajdonába került. A házaspárnak 15 gyermeke született.

1827
Illusztris vendégek Buhlbach-ban

1827
Az első pezsgősüvegek Kessler számára

1826-ban Georg Christian von Kessler pezsgőgyárat alapított Esslingen-ben. Az itt megtöltött 8000 üvegből viszont csak 4000 került forgalomba, a többi nem bírta a nyomást és felrobbant. Ekkor kezdte Kessler a Böhringer-gyárban előállított palackokat használni, amelyek az üveg összetétele, a vastag talp és a különleges forma (egy bemélyedés a talpon) miatt jobban bírták a palackban létrejövő nyomást.

1828-1834

A 19. század elején a fakitermelés már nem tudta fedezni a növekvő iparosodás energiaigényét. Ezért 1828-ban szén után kezdtek kutatni a Fekete-erdőben. Végül 6 év fúrás után leállították a hiábavaló keresést.

1832-1890

A francia forradalom után megszűnt a hűbérbirtok. A hűbérjog megváltásaként kapott összegből épült fel 1850-ben az őrlőház és 1903-ban a villa.

Timi és Gigi az idegenvezetőt hallgatja

Faszállítás szánon

1858
A fagáz-fűtés feltalálása

1788-1870
Kereskedelmi kapcsolatok és szállítás

1815-ig az üvegeket gyalog vagy lóháton szállították Buhlbach-ból Baiersbronn-ba, ekkor megépült az út, így már kocsival tudták szállítani a szalmával megtöltött üvegeket. 1850-től kezdve pedig már vonaton szállítottak.

1750-1890
A fa szállítása utak nélkül

Amikor még nem voltak utak, a fát facsúszkákon és szánon szállították. Ahhoz, hogy használni tudják a kemencékben, a fát 10 centi hosszú és nagyon vékony darabokra kellett vágni.

Az üveg előállítása I.

Az üveg előállítása II.

1848. március 21. 
Felkelés Baiersbronn-ban

1848/49
Forradalom Németországban

1860
A Böhringer-fivérek

1850-1909
Munkafeltételek

Az emberek napi 12 órát dolgoztak, hétfőtől szombatig, szabadság nélkül. A heti bérük 6 gulden volt, ebből egy zsák krumplit lehetett venni. Az apa bére nem volt elég, így a nőknek és a gyerekeknek is dolgozniuk kellett.

A Buhlbach-cég leányvállalatai és a gyár leállítása 1909-ben





Esküvői helyszín

A gyár története röviden I.

A gyár története röviden II.

A gyár eredeti harangja

A 18-19. században számos württembergi vándorolt ki Törökországba, ahonnan az 1. világháború után elűzték őket. Visszatértek Németországba, köztük a Klein-fivérek is, akik keleti szőnyegek csomózásával foglalkoztak. Mivel Buhlbach-ban, az üres gyárban óriási termek álltak rendelkezésre, 1926-ban ide telepítették szőnyegszövő vállalkozásukat. 450 nő dolgozott a gyárban, elegáns hoteleknek is szőttek szönyeget. A Reichstag számára egy 120 négyzetméteres szőnyeget készítettek, a közepén egy óriási horogkereszttel. A 2. világháború alatt féltek, hogy tönkremennek az értékes szőnyegek, ezért egész Németország területéről 2000 szőnyeget hoztak Obertal-ba, hogy itt biztonságban legyenek. A franciák azonban, akik Németország déli részét elfoglalták, a szőnyegek nagy részét elrekvirálták. 
A háború után a szőnyeggyártás leállt, az emberek már tudtak megfizetni ilyen luxuscikkeket.


Szövőszék

A képen Friederike Günter, aki még 1990-ben is foglalkozott szőnyegszövéssel és javítással

Miután megismerkedtünk a gyár történetével, lementünk a földszintre, ahol megnéztük, hogyan készültek az üvegek. Az üveget a következő elegy megolvasztásával nyerték: hamu, őrölt üvegcserepek, őrölt gránit és homokkő, mész, só és később szóda. A felolvasztott masszából egy adagot a mester egy hosszú pipával kivett a kemencéből, a segéd (ezt most egy kisfiú játszotta a látogatók közül) kinyitott egy fából készült formát, a mester beletette a masszát, a segéd összecsukta a formát, majd a mester belefújt a pipába, így az kitöltötte a formát. (Az üveg oldalán látható csík ott keletkezik, ahol a formát összecsukják.)

A mester kezében a hosszú pipa

Fénykép a gyár dolgozóival

Mester és segédje

Előtérben a formák

A kemence


Miután az egykori turbinaházban véget ért a bemutató, átmentünk az őrlőházba, ahol további kiállításokat néztünk meg. A földszinten kovácsműhely, gyaluló és az őrlőmalom található, az emeleten pedig két üveggyári munkáslakást rendeztek be, korhű bútorokkal.

A fenntarthatóság kertje

Az egykori őrlőház










Az emeletre vezető lépcső


Konyha

Tűzhely


Mosogató

Hálószoba










Etetőszék

Tanterem







Varródobooz


Nappali






Mángorló


Az 1954-es német futballválogatott



Síelés

Sílécek


Miután megnéztük mindkét kiállítási épületet, még körülnéztünk az udvaron, de már csak röviden, mert (bár volt még néhány percünk zárásig) elég udvariatlanul kitessékeltek bennünket.

Kemence





Kocsiszín

Az egykori vendégfogadó, ami még felújításra vár


Ahogy visszafelé sétáltunk Obertal felé, elmentünk az egykori Böhringer-villa mellett, ami ma is a család tulajdonában van.

Az egykori villa


Forrás:

Glashütte Buhlbach – Baiersbronn im Schwarzwald

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Amszterdam Rijksmuseum

 Rijksmuseum Amszterdam 2024. április 2.  2024 tavaszán jártam Hollandiában, akkor néztem meg a Rijksmuseum-ot. Hollandia nemzeti múzeuma a ...